Zintegruj Dynamics 365 z IoT

Opublikowany
28.8.2017
Zintegruj Dynamics 365 z IoT

Kolejny krok transformacji cyfrowej, integracja 365 z IoT, otwiera następne drzwi do świata nieograniczonych możliwości. Na początek przybliżę pojęcie IoT.

IoT  czyli Internet of Things; zerkam do Wikipedii i widzę następującą definicję:

koncepcja, wedle której jednoznacznie identyfikowalne przedmioty mogą pośrednio albo bezpośrednio gromadzić, przetwarzać lub wymieniać dane za pośrednictwem instalacji elektrycznej inteligentnej KNX lub sieci komputerowej. Do tego typu przedmiotów zaliczają się między innymi urządzenia gospodarstwa domowego, artykuły oświetleniowe i grzewcze[1], urządzenia noszone (wearables). Termin powstał w 1999 roku.

Pierwsza myśl? Codziennie korzystam z dobrodziejstwa IoT, kiedy moja opaska do mierzenia aktywności fizycznej komunikuje się z moim smartfonem, a ten informuje mnie o wynikach i dynamicznie aktualizuje plan treningowy, który pozwoli mi osiągnąć cel, jaki sobie założyłem, czyli zrzucić jeszcze 10 kg do kolejnych wakacji .

Jak to się ma do biznesu? A no tak samo, mamy cele i rozproszone aplikacje dziedzinowe, które odpowiadają za różne obszary naszej działalności biznesowej. Raportujemy z różnych źródeł,  analizujemy, na podstawie wyników podejmujemy pewne działania i/lub decyzje, i z coraz większą determinacją oczekujemy, że systemy, na których pracujemy, będą bardziej predyktywne. W mojej ocenie właśnie to oczekiwanie spowodowało, że dostawcy rozwiązań zaczęli przyglądać się IoT coraz uważniej.

Predyktywny to inaczej proroczy, przewidujący – potrzeba przewidywania towarzyszy ludzkości od  tysięcy lat – czy w takim razie dawnych alchemików, proroków czy astrologów zastąpią rozwiązania IT?  Trochę tak, ale pracy im z pewnością nie odbiorą, więc najsławniejszy wróżbita w Polsce, ten z imieniem na M., nie musi na obecną chwile niczego się obawiać 🙂

Jak integracja IoT z Dynamics 365 może zmienić nasz biznes

Jednym z ciekawszych rozwiązań dostępnych w systemie Microsoft Dynamics 365 jest Field Service. iPsaliśmy o nim jakiś czas temu, więc nie będę omawiał, jak działa, przedstawię za to nowe możliwości, jakie otwiera nam integracja D365 z IoT. Wyobraźmy sobie, że prowadzimy firmę, która zajmuję się transportem i logistyką . Każdy pojazd, którym realizujemy usługi dla naszych klientów wymaga utrzymania, co rozumiem przez konserwację, czyli wymianę podzespołów zużywanych w wyniku eksploatacji. Na bazie specyfikacji producenta wiemy, że nasze pojazdy muszą w określonym czasie przechodzić szczegółowe przeglądy, aby uniknąć nagłych awarii w trasie, bowiem takie sytuacje komplikują mocno realizacje usługi, a samochód unieruchomiony z ładunkiem w połowie trasy wymaga wysłania samochodu zastępczego, przeładunku towaru w warunkach, które nie sprzyjają takiej pracy – czyli dodatkowych nakładów finansowych i trudności, a co ważniejsze – ryzyko nie wypełnienia zobowiązań wobec klienta. Pomimo regularnych przeglądów zdarza się, że auto ulega awarii, Komputer w samochodzie ma możliwość rejestrowania informacji o parametrach pojazdu, które odbiegają od tzw. normy.

microsoft dynamics 365 intersys iot integracja

Dzieki integracji z technologią IoT system Dynamics 365 otrzyma informację o prawdopodobieństwie wystąpienia awarii, dzięki czemu możemy z wyprzedzeniem podejmować decyzje, a co za tym idzie – skuteczniej zarządzać flotą. Informacje o alertach przychodzą do Dynamics 365, rejestrując aktualny status pojazdu w kontekście czekających go w najbliższym czasie zleceń. Osoba zarządzająca zamówieniami ma możliwość dokonania profilaktycznej zmiany auta, zlecenia przeglądu i priorytetyzowania działań czy zleceń w zależności od pilności zamówień i jednocześnie stanu floty.

IoT we współpracy z systemem Microsoft Dynamics 365 pozwala więc na płynne i skuteczne zarządzanie działalnością, także uniknięcie przykrych niespodzianek w postaci nagłych awarii w trasie.

microsoft dynamics 365 intersys iot integracja

Integracja D365 z IoT oferuje nowe  możliwości optymalizacji naszego biznesu, uprzedzania możliwych awarii, lepsze planowanie zadań zlecanych pracownikom i konserwacji sprzętu firmowego.

Jednym zdaniem zmienia nasz biznesowy świat na lepsze.

Poprzedni
Następny
Następny