W dynamicznym środowisku biznesowym, gdzie precyzja danych jest kluczowa, każda pomyłka w dokumentacji może prowadzić do poważnych konsekwencji. Z myślą o usprawnieniu procesu korygowania danych nagłówkowych w fakturach sprzedaży, IT.integro wprowadziło nową funkcjonalność w aplikacji Polish Localization dla Microsoft Dynamics 365Business Central – Kreator korekty nagłówka.
W dzisiejszym wpisie postaram się przybliżyć Państwu jak zacząć korzystać z tego rozwiązania i sprawnie tworzyć faktury korygujące sprzedaży w przypadku korekty danych nie wartościowych nagłówka faktury.
Niezbędne ustawienia:
Aby zacząć korzystać z kreatora korekty nagłówka i utworzyć faktury korygujące sprzedaży, niezbędne jest wcześniejsze określenie przyczyny korekty. Na stronie Przyczyny korekty sprzedaży definiujemy nową przyczynę korekty sprzedaży wypełniając poniższe pola:

W polu Typ korekty wybieramy opcję Tylko korekta nie wartościowa. Dozwolona jest tylko korekta danych nie wartościowych, czyli takich, po których korekcie wartość faktury się nie zmieni. Nie jest możliwe równoczesne dokonanie korekty wierszy. Pole Korekta nie wartościowa jest automatycznie włączone dla tego typu korekty.
Zaznaczenie pola Korekta nie wartościowa przy innej przyczynie korekty pozwoli na jednoczesną korektę danych na wierszach jak i danych nagłówkowych.
Proces korekty danych nagłówkowych:
W celu wystawienia faktury korygującej sprzedaży przechodzimy na stronę Faktury korygujące sprzedaży i tworzymy nowy dokument. Po uzupełnieniu serii numeracji i wybraniu Nr nabywcy, dla którego wystawiono błędną fakturę sprzedaży, uzupełniamy pole Przyczyna korekty.

Pozostałe pola w nagłówku wypełniamy w sposób standardowy. W celu zawężenia danych mamy możliwość uzupełnić pole Filtr daty dostawy/wykonania usługi wg faktury korygowanej (zakładka Szczegóły faktury korygującej).
Kolejnym krokiem jest otwarcie kreatora. W tym celu na wstążce klikamy Kreator korekty nagłówka:

Aby wyświetlić zaksięgowane faktury sprzedaży dla danego nabywcy rozwijamy pole Nr dokumentu klikając w 3 kropki.

Z listy dostępnych faktur wybieramy dokument, który chcemy skorygować:

Na ekranie zostają wyświetlone wiersze z danymi nagłówkowymi faktury sprzedaży, które można skorygować bez wpływu na wartość dokumentu. Pole Wartość przed korektą jest zablokowane do edycji i pokazuje dane z oryginalnej faktury lub ostatniej korekty dotyczącej tego dokumentu. Aby skorygować odpowiednie informacje poprawki wprowadzamy w polu Wartość po korekcie.

Zamykamy stronę. Na podstawie różnic między wierszami „Przed” i „Po”, aplikacja automatycznie zaktualizuje dane w nagłówku faktury korygującej sprzedaż. Jeśli edytowano dane teleadresowe, pojawi się dodatkowe pytanie o aktualizację kartoteki nabywcy. W przypadku braku jakichkolwiek zmian w polach „Po”, przy próbie zamknięcia strony system zapyta, czy na pewno chcesz ją opuścić.

Ostatnim krokiem jest zaksięgowanie faktury korygującej sprzedaży.
Efektem zaksięgowania dokumentu będzie powstanie zaksięgowanej faktury korygującej sprzedaży oraz zaksięgowanych wierszy przed/po. Powstaną również odpowiednie zapisy VAT i/lub zmienione zostaną zapisy księgi nabywcy, w zależności od korygowanych pól.

Uwaga!
W przypadku korekty nazwy nabywcy, system nie wyświetli zapytania o aktualizację jego kartoteki –aktualizacja w tym zakresie następuje zawsze automatycznie. Podczas zamykania strony Kreatora korekty nagłówka, wszystkie pola w fakturze korygującej sprzedaż zostaną zaktualizowane zgodnie z wartościami wpisanymi w polach „Wartość po”, niezależnie od tego czy różnią się one od wartości pierwotnych.
Korekta atrybutów VAT nagłówka
Aplikacja umożliwia sprawną korektę atrybutów VAT. Postępowanie jest analogiczne jak opisano powyżej. Na stronie Kreator korekty nagłówka wybieramy jednak Akcje -> Atrybuty VAT nagłówka.
Równoczesna korekta nagłówka i wierszy dokumentu
Kreator korekty nagłówka umożliwia jednoczesną korektę zarówno nagłówka, jak i wierszy faktury sprzedaży. W tym celu na stronie Przyczyny korekty sprzedaży należy utworzyć przyczynę z typem innym niż Tylko korekta nie wartościowa i zaznaczyć opcję Korekta nie wartościowa.
Korekta numeru NIP w kontekście KSeF
Wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) wprowadza istotne zmiany w zakresie korygowania danych na fakturach. W przypadku błędnego numeru NIP nabywcy na fakturze przesłanej do KSeF, nie jest możliwe dokonanie korekty samego numeru NIP poprzez wystawienie faktury korygującej. Zamiast tego, procedura naprawcza wymaga wystawienia faktury korygującego „do zera” z tym samym, błędnym numerem NIP nabywcy i następnie wystawienie nowej, odrębnej faktury z poprawnym NIP nabywcy. Taka procedura wynika z uwarunkowań systemowych KSeF, gdzie faktura z błędnym numerem NIP zostaje przypisana do podmiotu o takim numerze NIP, nawet jeśli nie był on stroną transakcji. W związku z tym, korekta samego numeru NIP nie jest możliwa w ramach jednej faktury korygującej.
Podsumowanie
Kreator korekty nagłówka w aplikacji Polish Localization to narzędzie, które usprawnia proces korygowania danych nagłówkowych w fakturach sprzedaży zachowując zgodność z przepisami. Jednak w kontekście KSeF, należy pamiętać o ograniczeniach dotyczących korekty numeru NIP, które wymagają szczególnej uwagi i odpowiednich procedur.
Więcej informacji na temat tej funkcji można znaleźć w oficjalnej dokumentacji IT.integro: Kreator korekty nagłówka | IT.integro