Microsoft Build 2024 – podsumowanie głównych założeń Microsoftu w ewolucji i rozwoju narzędzi AI

Opublikowany
3.6.2024
Microsoft Build 2024 – podsumowanie głównych założeń Microsoftu w ewolucji i rozwoju narzędzi AI
W tym roku konferencja Microsoft Build miała miejsce w dniach 21-23 maja i skupiała się na rozwoju sztucznej inteligencji, praktycznym zastosowaniu AI, nowościach w CoPilot oraz najnowszych rozwiązaniach Microsoftu opartych na AI, przeznaczonych dla szerokiego spektrum użytkowników.

Prezes CEO Microsoft ogłosił nowości związane ze sztuczną inteligencją ze stajni Microsoftu.

Przede wszystkim Satya Nadella nakreślił nam wizje przyszłości, w której sztuczna inteligencja (AI) jest obecna we wszystkich aspektach życia – w każdej usłudze i aplikacji. Co ważne, podkreślił, że jest to przełom czy też jest to transformacja, której do tej pory świat nie widział. Stwierdził, że dzięki malejącym kosztom ChatGPT (teraz jest on 6 razy szybszy i kosztuje jedynie 1/12 ceny, jaką musieliśmy zapłacić jeszcze rok temu), każda branża może skorzystać na ekspertyzie i rozwoju sztucznej inteligencji nawet we własnym zakresie.

Copilot + PC

Zapowiedziano wprowadzenie nowej serii komputerów Copilot + PC, wyposażonych w dedykowane układy NPU, które zwiększają szybkość obliczeń i pozwalają na lokalne działanie modeli AI, eliminując potrzebę korzystania z rozwiązań internetowych. Firma Microsoft wprowadziła także środowisko Windows Copilot Runtime, które umożliwia programistom tworzenie aplikacji. Te nowe aplikacje będą bezpośrednio wykorzystywać modele AI zainstalowane na urządzeniach. Możemy się spodziewać, że wkrótce pojawi się wiele nowych aplikacji związanych z AI, które będą działać natywnie na systemie Windows, bez konieczności łączenia się z siecią.

Ogłoszono również wsparcie dla PyTorch oraz WebNN, co pozwoli deweloperom na dostęp do różnej maści innych modeli poza tymi dostarczanymi przez Microsoft.

Rozwój CoPilot

Omówiono rozbudowę funkcjonalności Copilota od Microsoftu, w tym wprowadzenie planu Team. Podobnie jak Google Gems, Microsoft Copilot będzie mógł dołączać do zespołowych kanałów w MS Teams, wspierając zespoły poprzez dostarczanie informacji z dokumentów, notatek, prezentacji czy baz danych. Copilot będzie mógł również udostępniać te dane bezpośrednio na kanałach zespołowych.

Użytkownicy będą mieli możliwość tworzenia spersonalizowanych asystentów Copilot, które będą wspierać ich w określonych zadaniach. Copilot może być wykorzystywany w różnych obszarach pracy, od zakupów sprzętu IT, po wsparcie klienta w sprzedaży i serwisie. Ponadto, Copilot umożliwia tworzenie bardziej zaawansowanych rozwiązań na platformach, takich jak SharePoint (Copilot Studio) i Azure AI Studio, oferując możliwość dostosowania asystentów do indywidualnych potrzeb.

Deweloperzy będą mogli korzystać z Visual Studio Code do tworzenia zaawansowanych wersji Copilotów.

Microsoft Fabric – ujednolicona platforma do analizydanych

Microsoft rozwija w ogromnym stopniu Microsoft Fabric – aplikacje SaaS, która pomaga zintegrować wszelakie dane firmowe ze Sztuczną Inteligencją. Dzięki funkcji Real Time Intelligence, firmy posiadające ogromne ilości danych, będą mogły analizować je na bieżąco, uzyskując wgląd w czasie rzeczywistym. Podkreślano również rolę AI w usprawnieniach dla osób z niepełnosprawnościami. Przedstawiono start-up wykorzystujący AI, który umożliwia osobom niewidomym poznawanie świata za pomocą opisu dźwiękowego. Podobne technologie były już prezentowane przez OpenAI, gdzie osoby niewidome mogły słuchać opisów dotyczących informacji na temat otoczenia, korzystając wyłącznie ze smartfona.

Ogłoszono też nowe partnerstwa m.in. z Khan Academy, Cognition AI.

Microsoft ogłosił nowy, mały model językowy Phi-3, który będzie wykorzystywany na nowych komputerach Copilot + PC, ale jest również dostępny w innych miejscach, jak na przykład Azure AI. Ten model jest najsilniejszy z rodziny małych modeli językowych i przewyższa takie modele jak np. LLAMA 7B przy wykorzystaniu mniejszej mocy obliczeniowej. W Khan Academy wprowadzono asystenta Khanmigo dla uczniów i nauczycieli szkół w US - dzięki zastosowaniu tego modelu koszty są pod kontrolą i moc obliczeniowa potrzebna dla działania tego modelu jest znacznie niższa. Mogą one być wykorzystywane na komputerach uczniów bez potrzeby płacenia za chmurę.

Khan Academy współpracuje z Microsoftem w celu zbadania możliwości ulepszenia korepetycji z matematyki w przystępny cenowo, skalowalny i adaptowalny sposób, dzięki nowej wersji Phi-3, rodziny SLM opracowanej przez Microsoft. Planują również wprowadzić więcej treści Khan Academy do Copilot i Teams for Education, rozszerzając zasoby dla uczniów.

Natomiast Microsoft i Cognition dostarczą klientom autonomicznego agenta oprogramowania AI: Devin, aby pomóc im w złożonych zadaniach, takich jak migracja kodu i projekty modernizacyjne. W ramach umowy, Devin będzie obsługiwany przez platformę Azure. Cognition AI to laboratorium stosowanej sztucznej inteligencji, które tworzy kompleksowych agentów oprogramowania, aby pomóc programistom osiągnąć więcej w krótszym czasie.

Microsoft zobowiązał się, że do końca roku ich centra danych, które zużywają oczywiście coraz więcej energii przez AI, będą neutralne, jeśli chodzi o ich ślad węglowy.

Wprowadzają różne usprawnienia m.in. nowe systemy chłodzenia, a przy ich rozrastającej się sieci centr danych jest to niezwykle ważne, aby ta rewolucja sztucznej inteligencji nie spowodowała jakiś większych szkód naszej planecie.

Poza tym na konferencję zaproszonych zostało kilku gości m.in. Sam Altman - CEO Open AI. Głównym przekazem Altmana było to, że rzadko mamy do czynienia z taką rewolucją, jaka ma miejsce w tym momencie. Jeśli jesteś deweloperem, to nie powinieneś odkładać planów związanych z aplikacjami AI na przyszłość, tylko powinieneś zabrać się za to już teraz. Mamy taki moment przełomowy, że zmiana „goni” zmianę.

Podsumowując - konferencja była skierowana do deweloperów, ale również do użytkowników bardziej korporacyjnych. W tym roku raczej będziemy mieli do czynienia z rozwojem sztucznej inteligencji na rzecz firm i przedsiębiorstw, tak więc jeśli jesteś użytkownikiem Office 365 czy chmury Azure, to na pewno możesz się spodziewać wielu nowości w nadchodzących miesiącach!

Poprzedni
Następny
Następny