BC v23 przegląd nowych funkcjonalności cz. 3 – zarządzanie magazynem

Opublikowany
1.11.2023
BC v23 przegląd nowych funkcjonalności cz. 3 – zarządzanie magazynem
Kolejny wpis z serii OOTB, w którym po raz ostatni będziemy kontynuować przegląd nowości w systemie Business Central, które niesie ze sobą fala wydań Microsoft w tym roku, a mianowicie Release Wave 2.

W ostatnim materiale Dawid Kędra przedstawił wprowadzone nowości z zakresu finansów i księgowości – dla osób, które jeszcze nie miały okazji zapoznać się z tym wpisem, gorąco zachęcamy do nadrobienia!

W dzisiejszym wpisie zaprezentujemy kilka mniejszych, lecz bardzo ciekawych oraz przydatnych funkcjonalności, które odnosić się będą do obszaru zarządzanie magazynem. Funkcjonalności te pojawią się do użytku komercyjnego wraz z aktualizacją systemów do wersji 23 w najbliższym czasie.

1. Łatwiejsze poruszanie się pomiędzy powiązanymi dokumentami zamówień, przyjęć czy faktur

Funkcja ta wprowadza możliwość wglądu w dokumenty skojarzone z zamówieniem, dzięki czemu możemy znacznie szybciej uzyskiwać dostęp do zaksięgowanych dokumentów bezpośrednio z poziomu zamówienia lub zwrotu.

Na przykładzie Zamówienia Zakupu, jeżeli przejdziemy przez proces utworzenia zamówienia i późniejszego zaksięgowania, to na wierszach takiego zamówienia, w polach Ilość Przyjęta oraz Ilość Zafakturowana pojawi nam się możliwość drążenia wartości znajdującej się w danym polu (tzw. Flow Field).

Następnie po kliknięciu w wartość na tych polach możemy przejść od razu do utworzonego dokumentu, poprzez kliknięcie na Show Document

2. Możliwość blokowania różnych wariantów zapasów

Kolejną nową funkcjonalnością będzie możliwość blokowania różnych wariantów zapasu. Jak dobrze wiemy, konkretny zapas może czasami występować w różnych wariantach, takich jak różne kolory lub wielkości. Po wprowadzeniu tej funkcji, system umożliwi nam blokowanie zakupu, sprzedaży lub sprzedaży i zakupu w jednym momencie, co będzie możliwe do skonfigurowania na ustawieniach wariantu danego zapasu. Aby móc zablokować dany wariant zapasu należy przejść na stronę Zapasy, tam wybrać dany interesujący nas zapas, a następnie kliknąć Powiązane, Zapas i Warianty.

Teraz, po wejściu na stronę Warianty Zapasu danego zapasu, jesteśmy w stanie ustawić blokowanie poprzez zaznaczenie trzech różnych pól: Zablokowane, Zablokowana sprzedaż oraz Zablokowany Zakup.

3. Przyjmowanie większej liczby towarów przy użyciudokumentów odłożenia zapasów

Ostatnią nową funkcjonalnością będzie wprowadzenie możliwości przyjmowania większej liczby zapasu niż ta, która została zamówiona. Będzie to możliwe poprzez użycie dokumentu odłożenia zapasu.

Aby było to możliwe, należy zacząć od przejścia na stronę Over-Receipt Codes, gdzie musimy stworzyć i ustawić kod, który będzie informował o maksymalnej, możliwej ilości dodatkowej do przyjęcia.

Dodatkowo jeżeli chcielibyśmy, aby za każdym razem przy takim procesie wymagane było zatwierdzenie, wystarczy, że zaznaczymy opcje Wymagane zatwierdzenie.

Następnym krokiem będzie przejście na kartotekę zapasu i wybranie naszego stworzonego i ustawionego kodu w polu Over-Receipt Code.

Po takiej konfiguracji mamy już możliwość tworzenia przyjęć i odłożeń zapasów z dodatkowym towarem.

Zapraszamy do śledzenia naszego bloga, gdzie prezentować będziemy więcej interesujących, a także przydatnych możliwości oferowanych przez Microsoft Dynamics 365 Business Central!
Poprzedni
Następny
Następny