WAVE 1 2023

Opublikowany
8.2.2023
WAVE 1 2023
Nadchodzi nowa, duża, pierwsza w tym roku fala wydań aktualizacji systemu Business Central – WAVE 1 2023, a wraz z nią wiele ciekawych nowości.  

Zakres zmian zaplanowany na WAVE 1 2023 wciąż koncentruje się na usprawnieniu pracy użytkownika oraz na jeszcze większej produktywności.  

W dzisiejszym wpisie skupiamy się przede wszystkim na nadchodzących zmianach, które sukcesywanie będą pojawiać się od marca tego roku, z zakresu User Experience oraz New Functionalities.

User Experience

Nowości w zakresie User Experience, które przykuwają uwagę to na pewno:  

  • Ulepszenie paska akcji na wielu stronach wraz z WAVE 1 2023. W oparciu o opinie użytkowników, akcje często przez nich używane, zostaną dodane do paska akcji, aby w szybszy sposób, zmniejszając liczbę kliknięć doprowadzić do działania, które chcemy uzyskać.
  • Komunikaty dotyczące błędów staną się czytelniejsze i jeszcze bardziej dokładne. Wskazówki wyświetlane w komunikatach o błędach będą przejrzyste, aby łatwiej było zrozumieć, co w przypadku wystąpienia przeszkody z dokończeniem danego procesu poszło nie tak. Dodatkowo zostaną dodane działania, które umożliwią przejście do problemu i samodzielne rozwiązanie go. Przykład takiego komunikatu znajduje się poniżej, gdzie system oprócz dokładnego opisu problemu od razu sugeruje działanie możliwe do wykonania, bezpośrednio z komunikatu, które może go rozwiązać.
  • Jeszcze szybsze stanie się przeszukiwanie niezbędnych danych, które są istotne dla danej roli. Dzięki nowej funkcji, najbardziej odpowiednie wyniki wyszukiwania wyświetlone będą jako pierwsze, co pozwoli zaoszczędzić cenny czas użytkownikowi i da możliwość na skupieniu się na zadaniach. Wyszukiwanie będzie dostępne wybierając CTRL+ALT+F w dowolnym miejscu Business Central. Aby wyszukać dane, wystarczy wpisać jedno, lub więcej słów kluczy. Wyniki wyszukiwania obejmą wszystkie tabele, do których dany użytkownik ma dostęp.
  • W ramach nowych wersji użytkownicy będą mogli spodziewać się również szerszych możliwości w personalizowaniu stron w Business Central. Oprócz paska akcji u góry strony, udostępniona zostanie możliwość spersonalizowania akcji w częściach podrzędnych, np. akcje dla wierszy dokumentu. Zapewni to sposób pracy w Business Central, który najbardziej odpowiada danemu użytkownikowi, dostosowany w 100% do naszych preferencji.
  • Okno przeznaczone do przesyłania plików w Business Central zostanie ulepszone o przejrzysty obszar do dodawania plików, w którym użytkownicy mogą przeciągnąć i upuścić pojedynczy plik.
  • To co już teraz można uznawać za prawdziwy Game Changer to zapowiedź, że w najnowszej fali wydań zostaną odblokowane wszystkie pola tabel źródłowych, aby użytkownicy mogli dodawać je do swoich stron w ramach personalizacji, bez konieczności uciekania się do rozszerzeń. Dzięki tej nowości, użytkownicy będą mogli do widoki wszystkie dostępne pola na danej tabeli, w momencie w którym będą tego potrzebowali – znacznie skróci czas uzyskania potrzebnego pola i danych na widoku, jednocześnie obniżając koszty wdrożenia.

New Functionalities

Nowe funkcjonalności operacyjne, które zapowiedział Microsoft, również potwierdzają to, że WAVE 1 2023 przyniesie ze sobą dużo dobrych zmian. To co przykuwa w tym obszarze największą uwagę to:

  • Dodanie opcji podglądu księgowania na dziennikach zapasów oraz dokumentach magazynowych, która pomoże użytkownikom uniknąć błędów, oraz da możliwość przejrzenia typów zapisów, które zostaną utworzone.
  • Zapowiedź wprowadzenia nowe funkcji „Undo Shipment” na zaksięgowanych wydaniach przesunięcia, która do momentu przyjęcia zapasów na lokalizację docelową umożliwi cofnięcie księgowania, wprowadzenie niezbędnych poprawek, a następnie zaksięgowanie wydania ponownie.
  • Wprowadzenie możliwości księgowania należności i zobowiązań, na innym koncie K/G niż to, które jest określone w grupie księgowej nabywcy lub dostawcy. Opcja będzie dostępna  wybierając nowe ustawienie „Zezwól na zmianę grupy księgowej” na stronie „Ustawienia sprzedaży i należności” lub „Ustawienia zakupów i zobowiązań”. Na stronach „Grupy księgowe nabywców” oraz „Grupy księgowe dostawców” Microsoft da możliwość określania grup księgowych, które mają być dozwolone jako substytuty. Po skonfigurowaniu, użytkownik będzie mógł wybierać zastępcze grupy księgowe, które mogą zastąpić domyślną grupę księgową, podczas księgowania.
  • Ułatwienie synchronizacji master data pomiędzy firmami w tym samym środowisku. Microsoft udostępni możliwość wyboru tabel, które mają być zsynchronizowane, a także pozwoli, na utworzenie kolejki zleceń, która będzie przenosiła cyklicznie zmiany z głównej spółki do odbiorcy w momencie powstania zmian – śledząc przy tym wszystkie logi zmian, które nastąpiły.

Microsoft udostępnił również nowy format przeglądania zapowiedzianych zmian w ramach kolejnych wydań. O tych i wielu innych, planowanych nowościach w nowym formacie można przeczytać tutaj.

Poprzedni
Następny
Następny