Dostęp do danych Business Central z licencją Microsoft 365

Opublikowany
18.1.2023
Dostęp do danych Business Central z licencją Microsoft 365

W ramach WAVE 2 2022 (BC21) Microsoft po raz kolejny wychodzi naprzeciw oczekiwaniom użytkowników i udostępnia nowe możliwości pozwalające na coraz to efektywniejszą pracę z systemem Microsoft Dynamics 365 Business Central.

Obecnie duża część uwagi zwrócona jest w stronę małej rewolucji dotyczącej dostępu do danych z systemu, bez konieczności posiadania przypisanej licencji Dynamics 365 Business Central. Użytkownikom pracującym na co dzień z systemem, przypisywana jest taka właśnie licencja i umożliwia im przeglądanie, wstawianie i modyfikowanie danych, jednym słowem działanie na danych biznesowych z dowolnego interfejsu użytkownika.

Nie wszyscy jednak potrzebują pełnego dostępu do systemu – w związku z tym Microsoft udostępnił możliwość dostępu do danych z systemu Business Central w trybie odczytu bezpośrednio z aplikacji Microsoft Teams, przy przypisanej jedynie licencji Microsoft 365.

Jak to wygląda w praktyce, przedstawia po krótce poniższy film:  

Dzięki tej zmianie, użytkownicy Business Central za pomocą Microsoft Teams mogą dzielić się i udostępniać dane z systemu użytkownikom, którzy dostęp do nich będą otrzymywali w trybie odczytu w ramach przypisanej licencji Microsoft 365 – np. w celu weryfikacji niektórych danych.

Zmiana ta przynosi korzyści dla wielu stron:

  • Dla użytkowników Microsoft 365, którzy nie mają licencji Business Central – mogą teraz odczytywać dane z Business Central poprzez uproszczony interfejs użytkownika Microsoft Teams.
  • Dla posiadaczy licencji Business Central – mogą pewnie i bezpiecznie udostępniać dane na czacie i kanałach aplikacji Microsoft Temas bez wklejania fragmentów ekranu, które mogą wykraczać poza granice bezpieczeństwa danych.
  • Dla administratorów – mogą elastycznie zarządzać dostępnymi licencjami w ramach potrzeb danych użytkowników w organizacji.

Aby „użytkownicy Teams” mogli korzystać z nowych możliwości muszą posiadać dostęp do aplikacji Microsoft Teams i mieć zainstalowaną aplikację Business Central dla Teams, należeć do organizacji w ramach której następuje wymiana danych oraz jak już wyżej wspomniano przypisaną licencję Microsoft Dynamics 365 w ramach jednego z poniższych planów:

Podsumowując, zmiana ta jest dużym udogodnieniem w zakresie udostępniania danych Business Central oraz zarządzania licencjami w organizacji. Jeżeli zastanawiasz się, co ta zmiana może wnieść do Twojej firmy, skontaktuj się z nami po więcej szczegółów.

Poprzedni
Następny
Następny