BC v20 przegląd nowych funkcjonalności cz. I – Układy Excel

Opublikowany
16.3.2022
BC v20 przegląd nowych funkcjonalności cz. I – Układy Excel

Dzisiejszym wpisem chciałbym rozpocząć mini serie poświęconą nowym funkcjonalnościom planowanym na okres od kwietnia 2022 r. do września 2022 r., czyli  Wave 1 2022 r. dla Business Central w wersji 20. Wprowadzono wiele ulepszeń skupiających się na jeszcze sprawniejszym i produktywniejszym użytkowaniu. Większość nowości bazuje na prośbach oraz feedbackach użytkowników. Pełną listę zapowiedzianych usprawnień znajdziecie tutaj: Nowe i planowane funkcje dla Dynamics 365 Business Central, 2022 release wave 1 – Dynamics 365 Release Plan | Dokumenty firmy Microsoft .

Dziś skupimy się na bardzo ciekawej i przydatnej funkcji, jaką jest wykorzystanie programu Excel do projektowania układów raportów.


Układy raportu programu Excel działają w dokładnie ten sam sposób, co układy Word i RDLC, możemy je edytować i ponownie zapisywać w Business Central. Dzięki możliwościom programu Excel, użytkownicy mogą je edytować wykorzystując pełną paletę funkcjonalności Excela, np. filtry, diagramy, wszelkie formuły Excela, wykresy, PowerQuery, VBA itp.

Użytkownicy będą mogli od teraz samodzielnie wykorzystywać program Excel do tworzenia oraz edytowania układów raportów. Do dyspozycji oddano nam nowy typ układu, bez konieczności kodowania:

Aby utworzyć raport Excel, wystarczy że wybierzemy raport który nas interesuje, zapiszemy z wykorzystaniem funkcji Dokument Programu Microsoft Excel (tylko dane) w wybranej lokalizacji, a następnie go otworzymy. To bardzo proste.

W pliku, który zostanie pobrany znajdziemy dwa arkusze, pierwszy to „Dane”, zawierający wartości rekordów z zestawu danych, drugi to „Metadane raportu”, w których znajdziemy filtry i właściwości raportu.

Kolejnym krokiem jest utworzenie nowego, trzeciego arkusza:

Poniżej przykład dodania kilkunastu pól, w tym sum z arkusza Data.

Po zakończeniu edycji dokumentu Excel, możemy wgrać go do Business Central, najprostszym sposobem jest utworzenie nowego raportu:

Następnie pojawi nam się okienko z wyborem pliku, wybieramy nasz nowo utworzony raport, a następnie ustawiamy go jako domyślny:

Warto zaznaczyć że po zastosowaniu nowego układu programu Excel, przyciski Drukuj i Podgląd nie będą widoczne na stronie żądania, zastąpione zostaną przyciskiem Pobierz, tak więc układu programu Excel nie można drukować bezpośrednio. Natomiast w opcji Wyślij do.. jesteśmy ograniczeni do dwóch opcji, Dokument XML oraz Dokument Programu Microsoft Excel (tylko dane).

Pozostaje nam tylko korzystać z nowo utworzonego arkusza Excel oraz modyfikować go do własnych potrzeb wraz z pojawiającymi się potrzebami

Jest to bardzo przydatna funkcja dająca wiele nowych możliwości. Układy RDLC są bardzo skomplikowane i niezrozumiałe dla wielu konsultantów, układy programu World mają sporo ograniczeń, natomiast Excel jest programem znanym większości osób, mającym wiele ciekawych i przydatnych funkcji. Zachęcam do testowania!

Poprzedni
Następny
Następny