Microsoft Build 2023 – podsumowanie najważniejszych kwestii z wydarzenia

Opublikowany
4.7.2023
Microsoft Build 2023 – podsumowanie najważniejszych kwestii z wydarzenia
Tegoroczny Microsoft Build odbył się w dniach 23-25 maja i w dużej mierze koncentrował się na sztucznej inteligencji, z nowymi dodatkami oraz doświadczeniem CoPilot do Windows 11 i Edge, a także nowymi wtyczkami Bing AI i Copilot dla ChatGPT OpenAI.
Microsoft w ostatnich miesiącach w dużym stopniu skupił się na budowaniu generatywnej sztucznej inteligencji w wielu swoich produktach jak i usługach, w tym w wyszukiwarce Bing, przeglądarce Edge, GitHub, a także pakiecie biurowym Office.

Gigant z Redmond nie wykazuje również żadnych oznak spowolnienia w pracach nad tym tematem w najbliższym czasie. Rozwój będzie widoczny w dużym stopniu również w produktach z rodziny Microsoft Dynamics 365!

Od czasu wydania nowego Bing opartego na sztucznej inteligencji początkiem tego roku, Microsoft wyznał, że jego użytkownicy zaangażowali się w ponad pół miliarda czatów i stworzyli ponad 200 milionów obrazów za pomocą opartego na sztucznej inteligencji Bing Image Creator. Według firmy, dzienne pobrania aplikacji mobilnej Bing wzrosły ośmiokrotnie od czasu uruchomienia.

Co więc nowego wprowadza dla nas MS Build? Oto najważniejsze tematy, które zostały przedstawione podczas trwania tegorocznej konferencji:

Bing jest teraz domyślną wyszukiwarką ChatGPT

Na konferencji Build 2023, Microsoft potwierdził partnerstwo z OpenAI. Nie było wątpliwości, że Bing ostatecznie znajdzie sposób na obsługę 100 milionów zgłoszonych użytkowników miesięcznie, ale Microsoft podkreślił ekspansję na konferencji deweloperów.

OpenAI zacznie używać Bing jako domyślnej wyszukiwarki dla ChatGPT. Nowa funkcja wyszukiwania została udostępniona użytkownikom ChatGPT Plus 23 maja i wkrótce zostanie włączona także dla wszystkich bezpłatnych użytkowników za pośrednictwem odpowiedniej wtyczki. Po wdrożeniu, użytkownicy ChatGPT zyskają nową, potężną możliwość dostępu do najświeższych informacji z sieci.

"Podstawą naszego postępu z nowym Bing jest nasze fantastyczne partnerstwo z OpenAI", mówi Yusuf Mehdi, szef marketingu konsumenckiego Microsoftu. ChatGPT będzie miał teraz wbudowaną światowej klasy wyszukiwarkę, aby zapewnić bardziej terminowe i aktualne odpowiedzi z dostępem z Internetu.

Rozszerzenie Copilota za pomocą wtyczek

Microsoft zobowiązuje się do korzystania z tego samego otwartego standardu wtyczek, którego OpenAI używa do ChatGPT, umożliwiając tym samym współdziałanie między wtyczkami dla Bing Chat, platformy Microsoft Copilot i ChatGPT. Programiści mają teraz dostęp do ujednoliconej platformy, która pozwala im tworzyć wtyczki kompatybilne z ChatGPT, Bing, Dynamics 365 Copilot, Microsoft 365 Copilot i Windows Copilot.

Wtyczki te służą różnym celom. Przykładem może być zastosowanie wtyczki, która jest w stanie rozpoznać różne rodzaje nieruchomości i po wydaniu przez nas odpowiedniego polecenia, może nam pomóc w znalezieniu tej odpowiedniej w taki sposób, że po wpisaniu niezbędnych kryteriów odnoszących się do wyszukiwanej przez nas nieruchomości, w wynikach wyszukiwania dostaniemy tylko takie, które w pełni spełniają nasze kryteria, co może w znacznym stopniu przyczynić się na przyśpieszenie oraz ułatwienie procesu poszukiwania.

Kolejnym przykładem może być użycie wtyczki Instacart. Dzięki niej możemy na przykład wydać polecenie, aby ChatGPT przeanalizował podaną przez nas stronę z przepisem na daną potrawę oraz na jej podstawie przygotował niezbędną listę produktów do jej przyrządzenia. Idąc dalej, po przeanalizowaniu otrzymanej listy produktów jesteśmy w stanie określić jakie produkty z otrzymanej listy już posiadamy, a w odpowiedzi dostaniemy tylko te produkty, których faktycznie zakup będzie konieczny, co zostało pokazane na poniższej ilustracji:

Dzięki wprowadzeniu obsługi wtyczek w Bing, wyszukiwarka może bezproblemowo integrować się z różnorodną gamą usług.

Wtyczki, które zostały zapowiedziane już wcześniej to między innymi: Wolfram, Alpha i OpenTable. Microsoft ujawnił również plany dodania do Bing takich wtyczek, jak: Expedia, Instacart, Kayak, Klarna, Redfin, TripAdvisor i Zillow. Ponadto, Bing Chat wkrótce będziez awierał wtyczki do Bandsintown, Bohita, Cloudflare, Coupert, Fareportal, FiscalNote, Golden, Lexi Shopper, Likewise, Notable, One Word Domains, PromptPerfect, Shopify, Skyscanner, Spotify, Trip.com i Spotnana.

 

Windows Copilot

Nowe narzędzie Windows Copilot znajduje się na pasku bocznym systemu Windows i podobnie jak w przypadku chatbot’a Bing AI firmy Microsoft, możemy używać go jako super wydajnej wyszukiwarki wpisując ogólnikowe pytania. Zgodnie ze swoją nazwą, jest także głęboko zintegrowany z systemem Windows.

Możemy poprosić go o wykonanie zadań w systemie operacyjnym - takich jak włączenie trybu światła nocnego lub zmiana tła pulpitu - bez szukania określonych ustawień. Windows Copilot może również działać jako prawdziwy wirtualny asystent, podsumowując dokumenty lub uruchamiając aplikację do obsługi zdjęć w celu wykonania kilku zmian, tuż przed wysłaniem jej do grupy współpracowników.

Copilot w systemie Business Central

Nieustannie rozwijana i coraz bardziej powszechna tematyka sztucznej inteligencji pojawiła się także w systemie Business Central.

Microsoft Dynamics365 Copilot umożliwia użytkownikom systemu wykonywaniecodziennej pracy przy pomocy najnowocześniejszej sztucznej inteligencji u ichboku. Dzięki Copilot w Business Central, klienci firmy Microsoft mogą zapewnićswoim pracownikom intuicyjne narzędzia sztucznej inteligencji, aby mogli zrobićwięcej przy mniejszym wysiłku, bez konieczności wymagania od nichspecjalistycznej wiedzy z zakresu analityki danych.

Wersja 2023 Wave 1, wprowadziła pierwszą funkcję Copilot: opisy produktów generowane przez sztuczną inteligencję, dodając do naszego katalogu funkcji opartych na sztucznej inteligencji, takich jak prognozowanie przepływów pieniężnych i przewidywanie opóźnień w płatnościach.

Microsoft Fabric

Microsoft Fabric to nowa aplikacja, którą można opisać jako platformę do analizy danych. Jest to prawdopodobnie jedno z największych ogłoszeń o produkcie danych od giganta oprogramowania od czasu serwera SQL. Microsoft Fabric został zaprojektowany do pobierania danych z bazy danych OneLake firmy Microsoft, Amazon S3, a wkrótce nawet Google Cloud. Platforma ta łączy w sobie usługi Power BI, Data Factory, a także następną generację usługi Synapse. Posiada również takie funkcje, jak integracja, magazynowanie oraz analiza danych, a także analityka biznesowa. Dodatkowo, do Microsoft Fabric dochodzi także rozwiązanie Copilot, które będzie wkrótce dostępne w wersji zapoznawczej.

Podsumowując konferencję Microsoft Buid możemy śmiało uznać, że to rozwój sztucznej inteligencji, w ramach na co dzień wykorzystywanych narzędzi, jest najbardziej gorącym tematem. Z niecierpliwością czekamy, jak dalej potoczy się ten rozwój i jakie nowości szykuje dla nas Microsoft.

Poprzedni
Następny
Następny